Poradna

Jak vybrat hůl?

V tomto článku se Vám pokusíme efektivně a stručně vysvětlit, jak takovou hůl správně vybrat. Florbalové hole se vyrábějí z kompozitu a karbonu. Existují shafty (tyče) kompozitové, karbonové a nebo taky ze směsi těchto dvou materiálů. Karbonová hůl je nejlehčí, kompozitová hůl je těžší a o něco odolnější. 

Obrázek1

Správnou délku hole lze definovat různými způsoby. My se zaměříme na ukázku správného výběru hole podle obrázku vedle. Florbalová hůl by měla hráči sahat přibližně 3 cm nad pupík. Správná délka hole umožňuje hráči dobře kontrolovat míček v různých herních situacích a zároveň přesně a rychle střílet. U mladých hráčů je důležitý i faktor pohybový, správné držení těla při kontrole hole v obou rukách. Pro mladé hráče a hráčky platí opět důležité pravidlo, nekupujte si delší nebo kratší hůl než doopravdy potřebujete, hrozí Vám přetížení kloubů a svalů.

Pro jednodušší výběr správné délky, jsme Vám vytvořili tabulku, kde se dá orientačně délka hole vybrat vzhledem k výšce hráče. Hokejky si u nás vyberete v následujícím formátu např. Délka 65 cm (vč. čepele 76 cm).

Dětské hole

Juniorské hole

Seniorské hole

Jak vybrat tvrdost hole?

Dalším důležitým parametrem pro správný výběr florbalové hole je její tvrdost, respektive pružnost, odborně flex. Tvrdost shaftů označujeme pomocí čísel. Čím je číslo nižší tím je hůl tvrdší, tedy má menší pružnost, neboli flex. Zde platí zdánlivě jednoduché pravidlo, čím jste vyšší a silnější, tím tvrdší hůl pravděpodobně potřebujete. Pokud zvolíte hůl příliš tvrdou, nevyužijete její potenciál k tvrdé a přesné střelbě, nahrávce a dokonce i dribblingu. Naopak pokud je hůl příliš měkká, dochází k nežádoucímu prohýbání shaftu a nepřesností všech úkonů na hřišti. Pro mladé hráče a hráčky platí opět důležité pravidlo, nekupujte si tvrdší nebo měkčí hůl, jen proto, že se Vám libí, hrozí totiž přetížení kloubů a svalů.

Jak vybrat tvrdost čepele?

Posledním důležitým faktorem při výběru hole je čepel, její materiál a tvrdost. Vyrábíme čepele v různých tvrdostech. Vyrábíme středně tvrdé čepele (označení PE), dále tvrdé čepele (označení PE-H). Nabízíme také specifický materiál PPBoost (označení PPB), který je odlehčený a definujeme ho jako středně tvrdý materiál. Materiál PPB je vhodný pro kontrolu míčku a rychlou střelbu zápěstím. Středně tvrdé čepele (PE) jsou univerzální, vhodné jak pro technické hráče, tak pro střelce. Tvrdší čepele (PE-H) jsou vhodné především pro razantní střelbu.

Jak vybrat stranu čepele?

Rádi Vám ještě vysvětlíme podle čeho se označuje hůl jako pravá nebo levá. Pokud hráč, hráčka drží hůl „napravo“ má pravou ruku na holi níže. Pokud hráč, hráčka drží hůl „nalevo“ má hůl v ruce obráceně, tedy levou ruku níže na holi.

V případě jakýkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na info@sportagon.cz; +420 224 311 203.

Jak vybrat velikost obuvi od MIZUNO? 

Jak vybrat velikost textilu od MIZUNO?